logo
Home O szkole Archiwum strony

„KTO PALI – NIE MYŚLI, KTO MYŚLI – NIE PALI”

Drukuj PDF

31 MAJA JEST DNIEM BEZ PAPIEROSA

„Dzisiaj dzień bez papierosa,

Więc jeżeli o to chodzi,

Chcemy Wam to wprost powiedzieć,

Że palenie bardzo szkodzi,

Smutne jest życie palacza,

Często ma nikotynowego kaca,

Kaszle i źle się czuje,

Papieros mu życie marnuje”

W związku z obchodzonym jutro dniem bez papierosa pragniemy czynnie włączyć się w szeroki ruch oświatowy promujący zdrowie. ZDROWY CZŁOWIEK, ZDROWE SPOŁECZEŃSTWO to doskonałe podstawy do osiągania osobistego oraz zbiorowego sukcesu. Zwracamy uwagę na nałóg odbierający zdrowie milionom Polaków – na palenie papierosów.

W Polsce codziennie zaczyna palić 500 nieletnich dziewcząt i chłopców. Szacuje się, że dzieci wypalają rocznie od 3-4 miliardów papierosów. Polska znajduje się w czołówce największej konsumpcji tytoniu na świecie. Każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty. Natomiast 20 papierosów dziennie o ok. 5 lat. Co 10 sekund ktoś umiera, ktoś z powodu choroby wywołanej paleniem tytoniu.

Od wielu lat lekarze podkreślają ścisły związek między paleniem, a liczbą przedwczesnych zgonów. Palenie może być przyczyną:

- chorób serca
- zawału
- tętniaka aorty.

Może wywołać miażdżycę. Wpływa niekorzystnie na układ oddechowy i na tkankę płucną. Powoduje przewlekły nieżyt oskrzeli i rozedmę tkanki płucnej. Ryzyko zachorowania na raka jest tym większe, im więcej wypalimy papierosów.
Palenie papierosów prowadzi nie tylko do powstawania nowotworów narządów, które mają bezpośredni kontakt z dymem tytoniowym, ale także w organach odległych, tj.: pęcherz moczowy, trzustka, nerki, szyjka macicy, żołądek.
U osób palących skóra jest 3-krotnie narażona na powstanie wcześniejszych zmarszczek. Kolor skóry staje się szary z powodu zastoju krążenia krwi, tzw. „Tytoniowa twarz”.
U 1/10 mężczyzn w wieku od 21-75 lat, palenie tytoniu powoduje impotencję, a u kobiet osteoporozę i wadę wzroku.
U kobiety palącej będącej w ciąży może dojść do niedotlenienia płodu, do poronienia lub przedwczesnego porodu. Osoba wypalająca paczkę papierosów dziennie otrzymuje dawkę promieniowania jonizującego, tak jakby przeszła 300 badań RTG. ( Takie badanie można wykonywać nie częściej niż 2 razy w roku).
Prawie wszyscy palący przyznają, że próbowali rzucić palenie i ponieśli porażkę. Fizyczne szkody wynikające z palenia papierosów pojawiają się przed upływem roku.
Czasy, kiedy papieros w ustach i kłęby dymu wokół były czymś normalnym, odeszły w przeszłość. Na nikim papieros nie robi już wrażenia. Przestał być oznaką wyzwolenia młodzieży, czy kobiet. Bezpowrotnie skończyła się ta destrukcyjna moda.
Dziś palenie nie należy do dobrego FANU. Nie jest on już symbolem nowoczesności, buntu, wyzwolenia, dorosłości; wprost przeciwnie- jest ono nałogiem, często atrybutem niskiego statusu społecznego, braku wykształcenia i świadomości zdrowotnej.

 

Dla tych, którzy zastanawiają się, czy palić, pamiętajcie:

„KTO PALI – NIE MYŚLI, KTO MYŚLI – NIE PALI”

Poprawiony: piątek, 30 maja 2014 11:15  SEKRETARIAT

czynny

7.30 - 15.30

English French German Italian Polish Russian Slovak Hungarian
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś450
mod_vvisit_counterWczoraj779
mod_vvisit_counterW tym tygodniu3754
mod_vvisit_counterW zeszłym tygodniu4706
mod_vvisit_counterW tym miesiącu11613
mod_vvisit_counterW zeszłym miesiącu17482
mod_vvisit_counterOd początku2047733

Online (ostatnie 20 minut): 12
Twój nr IP: 75.101.220.230
,
Dzisiaj jest: Wrz 18, 2020