logo
Home Projekty Zakończone Leonardo 2011 Po polsku SIEP - historia sukcesu

SIEP - historia sukcesu

Drukuj PDF

 

SIEP - historia sukcesu

Student Internship Exchange Program between Rzeszow and Munich (2005 – 2011)

autor Ulrich H. Lein ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

 

 

Każde dziecko ma ojca i matkę, tak samo jest i z SIEP. Matką projektu jest Urszula QUENTIN (z domu BUREK), pochodząca z rejonu Rzeszowa (zobacz zdjęcie 1). Jego ojcem jest Ulrich H. LEIN, konsultant project management z Monachium (zobacz zdjęcie 2). Urszula i Ulrich współpracują jako wolontariusze z monachijskim technikum Robert - Bosch - Fachoberschule (www.wvr.musin.de), szkołą posiadającą Profil Europejski od 1998, z uwagi na 2 główne programy jakie są realizowane przy wsparciu Foerderverein (www.foerderverein-robert-bosch-fos.org):

●        SIEP (Student Internship Exchange Program, Program Praktyk Uczniowskich) ze szkołami i firmami w 17 krajach Europy,

●        COMENIUS (wirtualna kooperacja między europejskimi szkołami, skupiająca się na marketingu szkół i wprowadzaniu nowych programów).

 

W 2005 roku Urszula uczęszczała na zajęcia w Ludwig – Mamximilians – University w Monachium i pracowała nad swoją pracą dyplomową w temacie Komuikacja międzykulturowa pomiędzy polskimi i nimieckimi pracownikami. W ramach pracy przeprowadziła wywiad z Ulrichem i tak powstał SIEP.

 

W październiku 2005 Urszula, Guenter RAISS (który założył i przewodniczył SIEP w Monachium przez 3 lata, do 2008 roku, zobacz zdjęcie 3) i Ulrich zostali zaproszeni na spotkanie z przedstawicielami sześciu rzeszowskich szkół, wynikiem którego, było podpisanie porozumienia LEONARDO. Druga wizyta przedstawicieli szkoły w Monachium miała miejsce w 2007 roku kiedy to zostali zaproszeni przez ówczesną dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Skłodowskiej – Curie. Wynikiem tego spotkania było podpisanie kolejnej porozumienia  LEONARDO na linii Monachium – Rzeszów. Od 2008 do 2011 roku około 30 uczniów z Rzeszowa i 16 uczniów z Monachium uczestniczyło w SIEP, odbywając trzy-, czterotygodniowe praktyki zagraniczne. Od 2008 roku, Peter GROSSMAN (zobacz zdjęcie 4) przewodniczy SIEP w Monachium, a w Rzeszowie - nowa dyrektor, Grażyna SABIK (w 2007). SIEP w Rzeszowie jest prowadzony przez tłumacza projektu, Martę TURZAŃSKĄ, która jest też nauczycielką języka niemieckiego (zobacz zdjęcie 5).

 

Od 2006 roku, około 60 uczniów z Rzeszowa i Monachium, było na zagranicznych praktykach; są teraz ALUMNAMI. W Rzeszowie przewodniczą im wolontarialnie Michał MARTOŃ i Tomasz SIEKIERDA (zobacz zdjęcie 6). Z nimi to właśnie monachijscy uczniowie poznawali Polskę odwiedzając min. Kraków, Oświęcim, Warszawę, a także ciekawe zakątki Podkarpacia.

Uczniowie z Rzeszowa mieli zorganizowane wycieczki do Garmisch (w Alpach), Zamku Neuschweinstein i do Salzburg (Austria), a także zwiedzali Monachium, stolicę Bawarii, którą zamieszkuje około 1,4 miliona ludzi.

 

SIEP jest wspierany przez Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Monachium (zobacz zdjęcie 3) i przewodniczącą Działu Prawnego, dr Bernardettę CZECH - SAILER, pochodzącą z Łańcuta i wolontariuszką SIEP w latach 2007 - 2008.

Dodatkowo, SIEP jest też wspierany przez monachijskie technikum Robert – Bosch – Fachoberschule, jej

dyrektora, Johanna DENK, a także przez Foerderverein kierowane przez Anję - Verenę REICH, managera PR grupy ubezpieczeniowej ALLIANZ (zobacz zdjęcie 7).

 

SIEP stara się umożliwić wykonywanie zagranicznych praktyk znacznie większej ilości uczniów z Rzeszowa i Monachium, tak aby mogli zdobyć międzykulturowe doświadczenia i respekt wobec innych ludzi. Możliwe jest też zdobycie pracy lub edukacji na zagranicznym uniwersytecie, ponieważ oba regiony posiadają przedsiębiorstwa w branży technicznej:

●        region Rzeszowa jest Centrum Polskiego Przemysłu Lotniczego, a

●        Monachium jest jednym z Centrów Niemieckiego Przemysłu Lotniczego, Kosmicznego i Nawigacji Satelitarnej.

 

Ponieważ firmy z sektora rynku technicznego są w znacznej mierze finansowane przez Unię Europejską, szanse na międzynarodową kooperację pomiędzy firmami i rządami znacznie się zwiększyły, ku pożytkowi obu krajów i ich obywateli.

 

Photo 1: Urszula QUENTIN z domu BUREK, współzałożycielka SIEP

Photo 2: Ulrich H. LEIN, współzałożyciel SIEP

Photo 3: Guenter RAISS, Dyrektor of SIEP, Oddział Monachium, do 2008

Photo 4: Peter GROSSMANN, Dyrektor of SIEP, Oddział Monachium, od 2008

Photo 5: Marta TURZAŃSKA, Project Manager SIEP, Oddział Rzeszów

Photo 6: Michal MARTOŃ i Tomasz SIEKIERDA, ALUMNI i wolontariusze SIEP, Oddział Rzeszów

Photo 7: Anja – Verena REICH, Dyrektor Foerderverein przy technikum Robert – Bosch – Fachoberschule w Monachium

 

 
English French German Italian Polish Russian Slovak Hungarian
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś321
mod_vvisit_counterWczoraj452
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1842
mod_vvisit_counterW zeszłym tygodniu3175
mod_vvisit_counterW tym miesiącu773
mod_vvisit_counterW zeszłym miesiącu11895
mod_vvisit_counterOd początku2274939

Online (ostatnie 20 minut): 9
Twój nr IP: 3.92.28.52
,
Dzisiaj jest: Gru 02, 2021


Chcesz zobaczyć Wystawę
KLIKNIJ !!!NASI PARTNERZY