logo
Home O szkole Archiwum strony

UWAGA JUBILEUSZ 1916 – 2016

Drukuj PDF

STO LAT ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Skłodowskiej - Curie świętuje stulecie. Wszystko zaczęło się w 1916 roku warto więc poznać historię tej starej, dobrej szkoły…

Skoro popularny „Ekonomik” świętuje setne urodziny, więc łatwo obliczyć, że początek szkoły sięga roku 1916. Przedstawiamy krótki rys historyczny:

3.01.1916r. Roman Krogulski zamieścił w "Głosie Rzeszowskim" artykuł, w którym wystąpił z inicjatywą utworzenia w Rzeszowie szkoły handlowej.

09.01.1916 w wyniku starań dr E. Horwarda i Jana Zebiedzkiego zwołano konferencję, na której powołano Towarzystwo Prywatnej Szkoły Kupieckiej w Rzeszowie.Ta zaś rozpoczęła działalność 20.02.1916 r., a przerwała do czerwca 1920 r. Szkoła działa, a w oparciu o statut Towarzystwa Prywatnej Handlowej Szkoły we Lwowie i statut Niemieckiej Komunalnej Handlowej Szkoły w Białej. Do szkoły uczęszczały głównie dzieci kupców polskich i żydowskich.

 

We wrześniu 1923 r. w wyniku zabiegów prezydenta miasta R. Krogulskiego przywrócono w Rzeszowie naukę w szkole kupieckiej. Nadano jej nazwę Trzyklasowej Koedukacyjnej Szkoły Handlowej Towarzystwa Szkoły Handlowej w Rzeszowie. Podporządkowano ją Kuratorium Okręgu Szkolnego we Lwowie i Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie. W 1936 r. Szkoła przyjęła nazwę Gimnazjum Kupieckie Towarzystwa Szkoły Ludowej i przyjęła czteroletni program nauczania.

W latach 1936-38 szkoła weszła w posiadanie budynku, co przyczyniło się do tego, że w 1938 r. otwarto przy niej Liceum Handlowe Towarzystwa Szkoły Ludowej, w czym duża zasługa była prezydenta miasta płk Jana Niemirskiego.

Począwszy od 1 września 1931 r. szkoła mieści się w budynku przy ul. Hoffmanowej 13.

Wybuch II Wojny Światowej 1 września 1939 r. uniemożliwił rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Budynek zajęło wojsko.

24.07.1940r. Niemcy wydali szczegółowe przepisy normujące charakter szkół kupieckich. Wówczas Ukrainiec Szymon Placko wystąpił do władz niemieckich o pozwolenie uruchomienia szkoły handlowej i takowe otrzymał.

We wrześniu 1940 r. uruchomiono Państwową Szkołę Handlową w Rzeszowie.

W roku szkolnym 1942/43 obok dotychczasowego profilu handlowego utworzono klasy o specjalności biurowej.

W czasie okupacji w szkole nie uczyły się już dzieci żydowskie. Teraz uczęszczali do niej wyłącznie Polacy.

Po wojnie 1.08.1946 r. szkoła została upaństwowiona i nadano jej nazwę Prywatnego Koedukacyjnego Gimnazjum Kupieckiego i Liceum Handlowego Towarzystwa Szkoły Ludowej. Jej dyrektorem został Władysław Kuszyński.

Obecnie szkoła ma swoją siedzibę przy ul. Hoffmanowej 13 w Rzeszowie. Po koniec lat dziewięćdziesiątych dobudowano jedno skrzydło budynku, w którym urządzono nowe pracownie.

„Ekonomik” należy do najbardziej znanych i cieszących się dużą popularnością szkół nie tylko w Rzeszowie ale i na Podkarpaciu. Kształci swoich uczniów w zawodach ekonomisty, handlowca i grafika cyfrowego, przygotowując ich do pracy w wielu dziedzinach gospodarki. Szkoła może się także pochwalić liczną rzeszą finalistów i laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych. Te wyniki nie są dziełem przypadku. „Ekonomik” - oprócz świetnej kadry pedagogicznej - posiada też doskonale wyposażone pracownie. Absolwenci naszej szkoły są przedsiębiorcami, dyrektorami firm oraz cenionymi pracownikami w handlu i ekonomii, a to najlepsza najlepsza ocena świadcząca o tym, że „Ekonomik” był i jest cenioną placówką w regionie.

Poprawiony: poniedziałek, 07 marca 2016 16:14  
English French German Italian Polish Russian Slovak Hungarian
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś125
mod_vvisit_counterWczoraj387
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1324
mod_vvisit_counterW zeszłym tygodniu3342
mod_vvisit_counterW tym miesiącu1324
mod_vvisit_counterW zeszłym miesiącu13846
mod_vvisit_counterOd początku2223777

Online (ostatnie 20 minut): 8
Twój nr IP: 3.236.68.118
,
Dzisiaj jest: Sie 04, 2021


Chcesz zobaczyć Wystawę
KLIKNIJ !!!NASI PARTNERZY